Význam vzdělání pro mladé hokejisty

22. listopadu 2015

Úskalí středoškolského a vysokoškolského vzdělání

Období na střední škole bývá pro většinu chlapců velmi důležitým pro jejich budoucí život. Chlapci, kteří nastupují v dorosteneckých a juniorských v našich nejvyšších soutěžích s honosným názvem „extraliga“ často v oblasti důležitosti vzdělání nemají reálné představy o životě. Je to období, ve kterém v jejich hokejovém růstu se rozhoduje o jejich kariéře. Kluci musí mít svůj sen, který je nutí denně trénovat a zlepšovat se, ale zároveň je potřeba nezaostávat i ve školním prospěchu. V tomto období někteří chlapci dostávají pozvánky do mládežnických reprezentačních výběrů, dostávají šanci v juniorských či seniorských týmech či někteří odcházejí do zahraničí. Svědomití chlapci ruku v ruce s tím dokončují středoškolská studia, skládají maturitu na středních školách či se uchází o studia na vysoké škole. Bohužel je také řada kluků, kteří s vidinou profesionální kariéry vzdělání zanedbávají a nedokončí ani střední školu. Je nutné si uvědomit, že vzdělání a sport jsou provázané nádoby a že hráči, kteří si neplní své povinnosti ve škole si je s vysokou pravděpodobností nebudou časem plnit ani na ledě a také v životě.

Význam vzdělání pro vrcholové sportovce

Do vrcholového hokeje se dostane jen velmi malé procentu hráčů. Například v NHL je v současné době přes tři desítky českých hokejistů, dále máme hráče v evropských špičkových soutěžích (Rusko, Švédsko, Finsko, Švýcarsko) a také v domácí nejvyšší soutěži. Dle zkušeností vyplývá, že mnoho hráčů s bohatou kariérou NHL následně v budoucím životě v dalším byznysu o své peníze přišlo a mají velké finanční problémy. Samozřejmě tento problém překračuje již naše téma o vzdělání a zasahuje také do oblasti chybějících zkušeností z běžného života během náročné profesionální kariéry.

Pojďme však domů. Když se podíváme na mladé kluky, tak z hlediska jejich hokejového vývoje je hrát nejvyšší soutěž u nás obrovský a neoddiskutovatelný úspěch. Když pohlédneme na řadového českého hráče a na jeho další budoucnost, je zřejmé že tento hráč se bude muset po skončení své aktivní kariéry začlenit do běžného života. Je možné, že pokud bude zodpovědný a vnímavý, našetří si peníze na pár let života, postaví si dům či koupí auto. Málokomu se však podaří pokračovat v kariéře trenéra či jiné funkci v hokeji. Pokud hráč už v průběhu hráčské kariéry se nezačne v běžném životě angažovat, vyvstává pak problém dalšího uplatnění a jeden z odrazových bodů může být právě dosažené vzdělání. Napište hledaný výraz a potvrďte

Zrušte hledání
vyhledat