Víkendový kemp 6. - 7. 6. 2020 OBRANNÉ DOVEDNOSTI

22. května 2020

Na víkendový kemp zaměřený na OBRANNÉ DOVEDNOSTI, který se uskuteční v termínu 6. – 7. 6. 2020 na zimním stadionu ve Vyškově máme několik volných míst. Tato akce by již měla proběhnout po situaci COVID-19 v plném rozsahu a za mírnějších hygienických omezení jako tomu bylo doposud.  Zvládnutí útočných i obranných dovedností je předpokladem pro útočníky i obránce.

REZERVACE PRO HRÁČE ZDE

REZERVACE PRO BRANKÁŘE ZDE

 

Obranné dovednosti

Tým v držení kotouče se snažím útočnými dovednostmi, herními kombinacemi a organizacíé hry v útoku se snažíme udržet kotouč, přehrát soupeře, vytvářet si herní převahu, brankové příležitosti a skórovat. V případě, že tým není v držení kotouče snaží se zpomalit nebo zastavit útok soupeře a také pokud je to možné co nejrychleji získat kotouč pod svojí kontrolu. Klíčem k získání kotouče v utkání pod svojí kontrolu je bruslení a OBRANNÉ DOVEDNOSTI. Obranné dovednosti jsou stejně důležité jako dovednosti útočné a záleží momentálně na držení kotouče týmu, jaké dovednosti potřebujeme využít. 

Etika, respekt, fair play

Základem pro výuku obranných dovedností je vysvětlení mladým hráčům význam obranných dovedností a docílit správného mentálho nastavení. Důležité je získávat kotouč v duchu pravidel ledního hokeje a také v duchu fair play. Rovněž je důležité, aby hráči pochopili, že cílem je zpomalení či zastavení útoku soupeře, získání kotouče pod svoji kontrolu, nikoliv naražení soupeře na hrazení či dokonce snaha soupeře zranit. Hráče vedeme k respektu k soupeři. 

Pohyb a postavení

Základem pro jakékoliv obranné či útočné dovednosti je dobrý pohyb = bruslení. Velká část nedovolených zákroků ve hře pramení z nedostatků při bruslení a tím pádem hráč není schopen se dostat včas do správného obranného postavení. Na vlastní polovině nejčastěji používáme obranné postavení, což je postavení mezi soupeřem s kotoučem (případně bez kotouče) a vlastní brankou. Správný pohyb a postavení je nezbytně nutné k provedení účinného obranného zákroku. 

Odebírání kotouče holí

Odebírání kotouče holí je velmi efektivní způsobem získávání kotouče pod svojí kontrolu. Velmi důležitá je také zvolení správného způsobu, který se odvíjí podle směru jízdy - paralelní postavení (vedle sebe) nebo frontální postavení (proti sobě), ale také podle rychlosti bránícího a útočícího hráče. V naší výuce se zaměřujeme na zvládnutí nejpoužívánějších způsobů jako je odebírání kotouče nadzvednutím hole, přitlačením hole, úderem do hole nebo kotouče, vypíchnutím kotouče, zametením kotouče, přitažením kotouče nebo páčením hole (pry check). Odebírání kotouče holí uplatňujeme ve všech věkových kategoriích. 

Kontakt tělem - Body Contact

Kontakt tělem je možný ve všech věkových kategoriích včetně mini-hokeje. Tudíž výraz "bezkontaktní hokej" není přesným označením hry do 12 let věku dítěte (7. třída). Přesnějším označením je hra s omezeným kontaktem tělem. Základem této hry s omezením kotaktu tělem stejnosměrný pohyb se soupeřem, snaha hrát kotouč a přitlačení soupeře bez nárazu do soupeře (body check). Tento způsob odebírání kotouče je využíváný ve všech kategorií od nejmenších dětí až po profesionální hokej. 

Hra tělem - Body Check

Hra tělem neboli body check je až vrcholem pomyslné pyramidy obranných dovedností. Dříve tento způsob byl více používaný než v dnešní době. Jelikož se hra neustále zrychluje a hráči potřebují být po osobním souboji, co nejrychleji mobilní a zpět připraveni hrát kotouč, se tento způsob hry objevuje méně. Nejčastěji můžeme vidět body check ze předu nebo ze strany. 

Dobruslování soupeře do obranného postavení - Backchecking

Dobruslování do obranného postavení je velmi důležitou součástí výkonu. Kromě morálně-volních vlastností a výborně zvládnutých obranných dovedností je důležité rozlišovat, ze které strany hráče dobruslit a v případě dobruslování z osy hřiště dobruslit podle držení hole soupeře. 

Blokování střel a přihrávek

Blokování střel a přihrávek je v dnešním pojetí hry nezbytnou součástí úspěchu v utkání či soutěži. Vzhledem ke zvětšení obranného (útočného) pásma a kombinování výhod osobní a zónové obrany, kde se při obraně zesiluje předbrankový prostor (slot) dochází k vystupování proti střelbě hráčů kolem modré čáry a blokování střel ve stoji, v pokleku, případně skluzem. Rovněž v siuacích okolo branky, nejvíce pak v oslabení, je důležitou schopností vykrývat prostor pro přihrávku vyklekáváním či holí a schopnost blokovat přihrávku do předbrankového prostoru. Napište hledaný výraz a potvrďte

Zrušte hledání
vyhledat