Víkendové kempy: OBRANNÉ DOVEDNOSTI (10.-11.6. 2023, Vyškov)

18. března 2023

Představujeme víkendový kemp zaměřený na OBRANNÉ DOVEDNOSTI, který se uskuteční v termínu 10. – 11. 6. 2023 na zimním stadionu ve Vyškově. Zvládnutí útočných i obranných dovedností je předpokladem pro útočníky i obránce.

REZERVACE PRO HRÁČE ZDE

REZERVACE PRO BRANKÁŘE ZDE

Víkendový kemp zahrnuje celkem 5,5 hodiny výuky na ledě:

Každý den zahrnuje také warm up mimo led, teorii u videa a kompenzační cvičení.

Brankáři mají v sobotu 30 min. speciální brankářský trénink s tím, že po celý kemp je přítomen trenér brankářů. 

Obranné dovednosti

Tým v držení kotouče využívá útočné dovednosti, herní kombinace a herní systémy, aby si vytvářel herní převahu a brankové příležitosti. V případě, že tým není v držení kotouče snaží se zpomalit nebo zastavit útok soupeře a také pokud je to možné co nejrychleji získat kotouč pod svojí kontrolu. Klíčem k získání kotouče v utkání pod svojí kontrolu je bruslení a OBRANNÉ DOVEDNOSTI. Obranné dovednosti jsou stejně důležité jako útočné dovednosti:

Etika, respekt, fair play

Základem pro výuku obranných dovedností je vysvětlení mladým hráčům význam obranných dovedností a docílit správného mentálního nastavení. Důležité je získávat kotouč v duchu pravidel ledního hokeje a fair play. Cílem hráče při obranné činnosti je zpomalení či zastavení útoku soupeře, získání kotouče pod svoji kontrolu (nikoliv naražení soupeře na hrazení či dokonce snaha soupeře zranit). Hráče vedeme k respektu k soupeři. 

Pohyb a postavení

Základem pro jakékoliv obranné či útočné dovednosti je dobrý pohyb = bruslení. Velká část nedovolených zákroků ve hře pramení z nedostatků při bruslení, přičemž hráč není schopen se dostat včas do správného obranného postavení. Na vlastní polovině nejčastěji používáme obranné postavení, což je postavení mezi soupeřem s kotoučem (případně bez kotouče) a vlastní brankou. Správný pohyb a postavení je nezbytně nutné k provedení účinného obranného zákroku. 

Odebírání kotouče holí

Odebírání kotouče holí je velmi efektivní způsobem získávání kotouče pod svojí kontrolu. Velmi důležitá je také zvolení správného způsobu, který se odvíjí podle směru jízdy - paralelní postavení (vedle sebe) nebo frontální postavení (proti sobě), ale také podle rychlosti bránícího a útočícího hráče. Odebírání kotouče holí uplatňujeme ve všech věkových kategoriích (od mini-hokeje po profesionální hokej). Ve výuce se zaměřujeme na zvládnutí nejpoužívánějších způsobů jako je odebírání kotouče:

Kontakt tělem - Body Contact

Kontakt tělem je možný ve všech věkových kategoriích včetně mini-hokeje. Tudíž výraz "bezkontaktní hokej" není přesným označením hry do 12 let věku dítěte (7. třída). Přesnějším označením je hra s omezeným kontaktem tělem. Základem této hry s omezením kotaktu tělem stejnosměrný pohyb se soupeřem, snaha hrát kotouč a přitlačení soupeře bez nárazu do soupeře (body check). Tento způsob odebírání kotouče je využíváný ve všech kategorií od nejmenších dětí až po profesionální hokej. 

Hra tělem - Body Check

Hra tělem neboli body check je až vrcholem pomyslné pyramidy obranných dovedností. Dříve tento způsob byl více používaný než v dnešní době. Jelikož se hra neustále zrychluje a hráči potřebují být po osobním souboji, co nejrychleji mobilní a zpět připraveni hrát kotouč, se tento způsob hry objevuje méně. Nejčastěji můžeme vidět body check ze předu nebo ze strany. 

Dobruslování soupeře do obranného postavení - Backchecking

Dobruslování do obranného postavení je velmi důležitou součástí výkonu. Kromě morálně-volních vlastností a výborně zvládnutých obranných dovedností je důležité rozlišovat, ze které strany hráče dobruslit a v případě dobruslování z osy hřiště dobruslit podle držení hole soupeře. 

Blokování střel a přihrávek

Blokování střel a přihrávek je v dnešním pojetí hry nezbytnou součástí úspěchu v utkání či soutěži. Vzhledem ke zvětšení obranného (útočného) pásma a kombinování výhod osobní a zónové obrany, kde se při obraně zesiluje předbrankový prostor (slot) dochází k vystupování proti střelbě hráčů kolem modré čáry a blokování střel ve stoji, v pokleku, případně skluzem. Rovněž v siuacích okolo branky, nejvíce pak v oslabení, je důležitou schopností vykrývat prostor pro přihrávku vyklekáváním či holí a schopnost blokovat přihrávku do předbrankového prostoru. 

Víkendové kempy

Současný trend, systém naší práce a metodika

Trend současného hokeje nám udává NHL, kdy se hokej neustále zrychluje a klade čím dál větší nároky na bruslení i dovednosti hráčů (útočné i obrané), které jsou využívány ve prospěch týmového výkonu. Analyzujeme dovednosti nejlepších hráčů NHL a jejich rozbory využíváme jako inspiraci pro naše výuky.

Vše máme podepřeno studiem nejnovějších světových trendůzahraničních stáží a především 18 letou praxí hlavního trenéra Ing. Pavla Neumana, MBA, DBA, MSc. (držitele nejvyšší A-licence) u kategorií přípravek, žáků, dorostu a juniorů na nejvyšší úrovni a také již zkušenosti se seniorským hokejem. Především na klubové úrovni vedl stříbrné reprezentanty do 20 let Tomáše SuchánkaStanislava Svozila a Martina Ryšavého, kteří se účastnili i projektu P. N. HOCKEY. Náš projekt velmi úspěšně funguje již 12 let a výuk se účastnili úspěšní hráči jako je Filip Chytil (NHL)Jakub Galvas (NHL)  nebo obránce Komety Brno Radek KučeříkNapište hledaný výraz a potvrďte

Zrušte hledání
vyhledat